rice

برای پخت بهتر برنج بهتر است چند نقطه کلیدی را رعایت کنید.

چند نقطه در مورد پخت برنج :

۱ – برای اینکه برنج تو سفید می شود می‌توانید چند قاشق ماست، داخل ظرف برنج درحال جوشیدن بریزید.

۲ – در صورتی که برنج تو بیش از حد معمول جوش خورده بود می‌توانید ۲ – ۳ قاشق غذاخوری آب لیمو به آن هم اضافه کنید تا برنج تو خراب نشود.

برای از بین بردن بوی سوختگی برنج :

۱ – یک تکه نان روی برنج قرار دهید و همچنین موقع کشیدن، نان را بردارید.

۲ – یک عدد پیاز را پوست کنده و همچنین در داخل برنج فرو کنید پیاز بوی سوختگی را بخود می‌گیرد.

برای خوشمزه تر شدن شوید پلو :

برای اینکه شوید پلوی تو خوشمزه‌تر می شود می‌توانید از ادویه مخصوص پلو که سبزرنگ است و همچنین ( در عطاری‌ها موجود می‌باشد ) بهره بری و استفاده کنید. بعد از آبکش کردن برنج کمی ادویه لابه لای برنج بپاشید.

برای خوشمزه تر شدن شیر برنج :

در صورتی که می‌خواهید شیر برنج تو خوشمزه‌تر می شود، برنج را با شیر خیس کنید. این کار باعث می‌می شود که شیر برنج تو خوشمزه‌تر می شود.

در صورتی که برنج تو بی‌نمک شد :

در صورتی که بر اثر فراموشی برنجتان بی‌نمک شد اصلاً نگران نباشید، موقع کشیدن برنج مقدار مورد نیاز نمک را با مقدار بسیار کمی آب و همچنین روغن مخلوط کنید و همچنین روی برنج بریزید. با این کار بی نمکی برنج تو رفع می‌می شود هرگز نمک را مستقیم در روغن نریزید، زیرا نمک در روغن حل نمی‌می شود.

در صورتی که برنج تو شور شد :

در صورتی که قبل از آب‌کش کردن برنج متوجه شدید، که برنج تو شور شده است موقع آب‌کش کردن برنج آب بیشتر روی برنج داخل آبکش بریزید . ولی باید توجه داشت در صورتی که بعد از آب‌کش کردن برنج متوجه شوری آن هم شدید دیگر چاره ای برای برطرف کردن شوری آن هم ندارید. مگر اینکه خورش را بی‌نمک درست کنید.

آب برنج برای بچه‌ها :

وقتی می‌خواهید برنج را آبکش کنید یک لیوان از آب آن هم را بردارید و همچنین با یکی دو قاشق ماست مخلوط کنید. این آب برنج درصورتی که شور نباشد برای بچه‌ها خیلی مفید است‌.

از بین بردن بوی نامطبوع برنج :

در صورتی که به هر دلیلی برنج خشک تو بو گرفت برنج را روی یک سطح پهن کنید. البته باید حتماً در سایه باشد تا بوی نامطبوع برنج از بین برود. زیرا در صورتی که برنج را جلوی نورآفتاب قرار دهید باعث خرد شدن برنج می‌می شود و همچنین برنج حالت خود را از دست می‌دهد و همچنین وقتی آن هم را داخل آب جوش می‌ریزید از هم پاشیده می‌می شود.

پخت برنج برای خانم‌های کارمند :

خانم هایی خواهند بود که بیرون از منزل و خانه کار می‌کنند و همچنین وقتی ظهر به منزل و خانه می‌آیند، فرصت پختن برنج را ندارند، و همچنین یا این که دوست ندارند از شب قبل برنج آماده کنند. این گونه اشخاص از این روش می‌توانند کمک بگیرند: صبح یا شب قبل برنج را آبکش کنند البته کمی آن هم را خشک بردارند، سپس ته دیگ برنج را آماده کرده و همچنین برنج را داخل قابلمه بریزند و همچنین قابلمه را داخل یخچال قرار دهند، ظهر برنج را کمی آب و همچنین روغن دهند و همچنین آن هم را دم کنند تا سالاد را آماده کنند برنج هم دم کشیده است.

بازنشر تبیان