خانه / مقالات / ۱۰ مطلبی ای که هر برنامـه نویس جاوا باید بداند

۱۰ مطلبی ای که هر برنامـه نویس جاوا باید بداند

آموزش جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا

بر اساس تجربه ای که نویسنده در طول سالیان متمادی در محیطهای جاوا کسب کرده است، بسیاری از برنامـه نویسان جاوا برخی از مفاهیم کلیدی و پایه جاوا را نمی دانند درحالیکه گاهی از آنها چندین سال در حال توسعه جاوا هستند . به نظر نویسنده، هر برنامـه نویس جاوا که جاوای استاندارد را آموخته است یا در حال پیاده سازی با استفاده از جاوای استاندارد است بایستی نکات کلیدی پایه زیر را بداند.

۱)هر برنامـه نویس جاوا می بایست تاریخچه، شیوه و هدف ایجاد جاوا را بداند.

جاوا حدود سال ۱۹۹۲ در مجموعه سان میکروسیسـتم ز توسط جمز گاسلینگ اختراع شد. هدف جاوا ارایه زبانی بود که مستقل باشد، یعنی برنامـه های آن روی هر سیسـتم علت و سخت افزاری نصب و اجرا شود. در ابتدا نام آن را Oak گذاشتند اما بعد از این وکلای شرکت اعلام کردند این نام قبلا بوسیله زبان دیگری ثبت شده است نام جاوا را جهت آن برگزیدند. جاوا نام جزیره ای در اندونزی در جنوب شرق آسیاست که قهوه های آن زیاد دیده شده است. نقل است که جمز گاسلینگ وقتی با دوست ها خود در حال میل کردن قهوه اندونزیایی بود با دیدن نام جاوا روی بسته قهوه، جاوا را به عنوان نام زبان خود برگزید.

۲) هر برنامـه نویس جاوا می بایست معنی کاربر د JVM، JRE JDK را بداند.
JDK مخفف Java Development Kit است در واقع بسته ای است که جهت پروگرام نویسی جاوا به آن نیاز دارید. این بسته، حاوی کتابخانه های جاوا، کامپایلر جاوا، دیباگر جاوا، مجموعه ای از وسائل های دیگر است که در توسعه یک برنامه جاوا ممکن است به آن نیازمند شوید. JRE هم مخفف Java Runtime Environment است و در واقع زیرمجموعه ای از JDK است که برای اجرای برنامـه های جاوا به آن نیاز دارید. به جمله دیگر، چنانچه تنها قصد اجرای یک برنامه جاوا را دارید قبل از آن باید JRE را روی سیستم خود نصب بکنید . ولی چنانچه قصد تولید یک برنامـه را دارید یعنی می خواهید برنامـه ای بنویسد، آنرا کامپایل و اجرا بکنید می بایست JDK را نصب کرده باشید. JRE زیرمجموعه ای از JDK است وقت ی شما JDK را نصب بکنید JRE نیز به عنوان بخش ی از آن نصب می شود. JVM مخفف Java Virtual Machine است که به آن اتومبیل مجازی جاوا هم گفته می شود. JVM مسئولیت اجرای بایت کدهای پروگرام (کدهای کامپایل شده) را به عهده دارد خود سری ی از JRE است.

۳)هر برنامـه نویس جاوا بایستی نسخه های مختلف زبان جاوا کاربر د آنها را بداند.
جاوا به صورت رسمی در سه ورژن ارایه می شود الف-جاوای استاندارد که به آن Java SE گفته می شود ب-جاوای میکرو که به آن Java ME گفته می شود ج-جاوای Enterprise که به آن Java EE گفته می شود. جاوای استاندارد نسخه پایه جاواست و حاوی کتابخانها های مهم جاوا می شود، کتابخانه هایی که برای نوشتن هر برنامه جاوا (چه آسان باشد و چه پیچیده) به آن نیاز دارید. جاوای میکرو نسخه ای از جاواست که برای برنامـه نویسی روی موبایل ، لوازم خانگی، و سخت افزارهای ویِژگزینشه استفاده می شود. جاوای Enterprise ورژن ای از جاواست که جهت برنامـه نویسی روی سرور استفاده می شود. این پروگرام ها عموما تحت وب می باشند اکثرا ت تعداد کاربر ان زیاد دارند.

۴)هر برنامـه نویس جاوا باید پکیج های مهم جاوای استاندارد را بشناسد.
پکیج java.util حاوی مجموعه ای از کلاسها و اینترفیسهای عمومی و فرد دی است. پکیج java.io و java.nio حاوی مجموعه ای از کلاسها اینترفیسها جهت ورودی و خروجی در پروگرام های جاواست. پکیج java.security حاوی کلاسها اینترفیسهای مربوط رمزنگاری، رمزگشایی است. پکیج java.sql javax.sql حاوی کلاسها اینترفیسهای ضروری جهت رابطه با پایگاه داده است. پکیج java.util.concurrent حاوی کلاسهایی جهت پیاده سازی کنترل همزمانی و مصرف از Thread در جاواست. پکیج javax.script برای اجرای اسکریپتها و پروگرام هایی است که با زبانهای اسکریپتی نوشته شده اند. javax.swing java.awt پکیجهایی حاوی کلاسها اینترفیسها جهت ایجاد واسط فرد ی می باشند .

۵)هر برنامـه نویس جاوا باید واسط های فرد ی مختلف ی که در جاوا وجود دارد را بشناسد.
در جاوا انواع مختلف ی از واسط فرد ی را می توان ایجاد نمود که عبارتند از : اپلت، واسط فرد ی سیسـتم ی، Java Web Start، صفحات دینامیک وب. اپلتهای برنامـه های جاوایی هستند که واسط فرد ی آنها در مرورگر وب نمایش داده می شود (شبیه Flash). واسط کاربر ی سیـستم ی، واسط فرد ی است که جهت برنامـه های رومیزی شبیه آن چیزی که پروگرام های ویندوز یا لینوکس دارند استفاده می شود. Java Web Start را شاید بتوان شکل دیگری از اجرای برنامـه های رومیزی قلمداد نمود Java Web Start امکان می دهد تا برنامه رومیزی را از طریق کلیک کردن روی یک لینک وب اجرا نمود. نوع انتها واسط فرد ی واسط کاربر ی وب است که با مصرف از زبان جاوا می توان به صورت دینامیک آنرا ایجاد نمود.

۶)هر برنامـه نویس جاوا بایستی مسیر یادگیری جاوا را بداند.
طبیعی است که هر فردی برای یادگیری جاوا می بایست ابتدا جاوای استاندارد یعنی همان Java SE را بیاموزد. بعد از آن، می تواند سراغ جاوای میکرو (Java ME) اندروید یا پروگرام نویسی وب برود. هیچ یک از این سه پیشنیازی به جز جاوای استاندارد ندارند. در مرحله بعد، دانشجو می تواند به سراغ پروگرام نویسی Java EE برورد باید دقت بکنید که برنامـه نویسی وب سری ی از Java EE محسوب می شود و در اکثرا منابع به صورت غیر رسمی به عنوان پیش نیاز Java EE نام برده می شود که از نظر بنده صحیح است. یعنی قبل از اینکه دانشجو تکنولوژیهای دیگر Java EE را بیاموزد می بایست مفاهیم پروگرام نویسی وب در جاوا را آموخته باشد.

۷)هر برنامـه نویس جاوا باید Java SandBoxرا بداند.
به محیط اجرای اپلت گفته می شود که حاوی سطوحی از مجوزهای امنیتی است که معین می نماید اپلت به کدامیک از منابع سیستم دسترسی دارد. وجود sandbox از نفوذ هکرهایی که با استفاده از اپلت قصد نفوذ و خرابکاری دارند پیشگیری می نماید .

۸)هر پروگرام نویس جاوا باید Java HotSpot رابداند.
سری ی از JVM است که کار آن سئو کدهای کامپایل شده بر اساس پلتفرمی (سیسـتم علت ی) که کد روی آن اجرا می شود است. سئو که HotSpot انجام می دهد حاوی برخی تنظیمات جهت اجرای سریعتر کد به حداقل رساندن سربار حاصل از اجرای قسمت های با کارایی پایین است.

۹)هر پروگرام نویس جاوا بایستی OpenJDK را بشناسد.
JDKای که به صورت رسمی بوسیله شرکـت اوراکل انتشار می یابد به صورت کامل منبع باز نیست علت آن این است که بخشهایی از آن JDK توسط مجموعه های ثانوی تولید و ساخت شده با مجوز (licence) مفرق ی در اختیار کمپانی اوراکل (سان میکروسیسـتم ز) قرار داده شده است. پس مجموعه اوراکل حق انتشار سورس آنها را همراه با JDK ندارد. OpenJDK مشابه Oracle JDK است با این فرق که سری هایی که Oracle JDK منبع باز نیستند در OpenJDK منبع باز می باشند .

۱۰)هر برنامـه نویس جاوا می بایست ، Assertion و Logging را بداند.
از JDK 1.4 خصوصیتی به جاوا اضافه شده که به آن Logging گفته می شود. Logging امکان می دهد تا لابلای کدهای اجرایی برنامـه عبارات ی متنی را معین نمود تا در زمان اجرای برنامـه در کنسول برنامـه ، در فایل، در پایگاه داده یا هر منبع دیگری نوشته شوند. این عبارات به مدیر برنامـه امکان می دهد تا وضعیت اجرای پروگرام ، خطاهای ابه احتمال زیاد لی در حین اجرای برنامـه ، یا وضعیت کاربر ان پروگرام کارهایی که آنها در نرم افزار انجام داده اند را پیگیری نماید . در تنظیمات Logging به آسانی می توان آنها را فعال یا غیرفع ال کرد یا اینکه مقصد پیام را کنسول پروگرام ، فایل، پایگاه داده یا به هر جای دیگری تغییر داد.
Assertion خصوصیتی است که به پروگرام نویس امکان آزمایش برنامـه را می دهد در واقع عبارات assert لابلای کدهای برنامـه نوشته می شوند و یک شرط را ارزیابی می کنند در زمان اجرای پروگرام اگر شرط برقرار نباشد خطا تولید می نماید .

دیدنی است بدانید بر اساس نظر سنجی از ۲۰ برنامـه نویس جاوای استاندارد در ۵ کمپانی ی که نویسنده مفهوم ها پیشرفته را راهنمای داده و مشاور آن کمپانی ها بوده است نتایج زیر استخراج شده است.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید لباس جدید تیم ملی ایران

خرید لباس جدید تیم ملی ایران خرید ست لباس تیم ملی ایران ۲۰۱۶,لباس تیم ملی …