خانه / مقالات / تحلیل آلبوم مرد خواب آلود از علیرضا تهرانی

تحلیل آلبوم مرد خواب آلود از علیرضا تهرانی

دانلود آهنگ روز

علیرضا تهرانی از آن دسته خواننده‌هایی است که نگاه خاصی به جهان ی آهنگ دارد. میزان وسواس او برای انتشار یک آلبوم موزیک نمایانگر این مسئله است.
از انتشار نخستین آلبوم رسمی او «کنار ماه دودی» نزدیک به یک دهه گذشت تا این که آلبوم او به نام «مرد خواب آلود» روانه بازار شد. این آلبوم به شیوه‌ی آلبوم‌های کانسپتیکال تهیه و تولید شده است.
این نوع آلبوم‌های موزیک از دهه ۴۰ میلادی بوسیله اشخاصی همچون وودی گاتری به بازار عرضه شد. در واقع کانسپت آلبوم، نوعی آلبوم موسیقی به شمار می‌رود که همه موزیک ‌ها یا ترانه‌های آن بر پایه یک موضوع کلی یا داستان یک پارچه شکل گرفته باشد. به جمله دیگر کل حتمـا ت این گونه آلبوم‌ها، به مساله پرداخته یک جریان ویِژگزینشه را روایت می‌کند. اکثرا ترانه‌ی به احتمال زیاد ت این آثار، قرابت معنایی با یکدیگر هستند . به عقیده بسیاری آلبوم Dust Bowl Ballads از وودی گاتری احتمـا لا از نخستین آثاری که در حوزه کانسپت آلبوم تولید شده‌اند به شمار می‌رود. The Wall از گروه پینک فلوید، ۲۱۱۲ از گروه راش، American Idiot از گروه Green Day و…بقیه آثاری است که به نحوه آلبوم موضوعی یا کانسپت آلبوم تولید شده است که در این بین Pink Floyd علاقه به انتشار آلبوم‌های موضوعی داشته است.
با گذر از این موضوع، «مرد خواب آلود» به نوعی روایتگر داستان یک زندگی است؛ این فرد احتمـا لا کسی جز «علیرضا تهرانی» نیست.
هرآنچه از علیرضا تهرانی در آلبوم کنار ماه دودی یا آلبوم گروه آتشباد به یاد دارید، فراموش بکنید . برای چه که اکنون اندیشه ات «سیاوش امامی» پشت آثار علیرضا تهرانی است. تنظیم کننده‌ای که بیشتر به دلیل کار در سبک Trip Hop شناخته شده و آثار متعددی در این ژانر انتشار کرده است. در واقع او از معدود افرادی است که در ایران به این سبک کار دارد.
«تریپ هاپ» از حدود ۲ دهه پیش در اروپا همزمان با سبک‌های دیگری همچون Hip Hop و House بیشتر شدن کرد. این آهنگ هرچند از زیرشاخه‌های ژانر موسیقی الکترونیک به شمار می‌رود، المان‌هایی از سبک‌های راک و اما هیپ هاپ را در جای داده است. از ویژگی‌های سبک موزیک تریپ هاپ، مصرف از فضاهایی مشابه موسیقی Ambient است. اما برخلاف آن، ضرب گروو است. به طور دقیق‌تر Trip Hop چیزی تحت عنوان موسیقی «کندضرب» (Downbeat) حاوی صداهای ضربی که حس خواب آلودگی و خواب‌گری دارد از شاخه‌های «موزیک الکترونیک آرامش‌بخش» به حساب می‌آید. از دیگر المان‌های این سبک موسیقی ، مصرف از درام الکترونیک، صوت خواننده با ضرب نماید و الگوی باس متوالی است.
«مرد خواب آلود» ابه احتمال زیاد لا نخستین تجربه‌ی مجاز سبک موزیک تریپ هاپ در ایران به شمار می‌رود. این نوع آهنگ بیشتر جنبه تجربی یا اکسپریمنتال دارد، بنابرین، زیاد روی فرم خاصی پیش نمی‌رود بلکه تنها ویژگی‌های اصلی را در این آلبوم حفظ کرده است. سازهای زهی، کیبورد درام الکتریک، ۳ عضو مهم تشکیل دهنده سبک تریپ هاپ در این تاثیر موسیقایی حضـور دارند. ریسک بزرگ اما در واقع تولید این آلبوم بوده است؛ جهت چه که پیش از این به این نوع آهنگ در ایران پرداخته نشده مثل بسیاری دیگر از سبک‌های موسیقی بسیار زیاد دیر وارد ایران شده است. مساله دیگر، «سیاوش امامی» است؛ چرا که همان گونه که پیش‌تر خواندید احتمـا لا تنها تجربه‌های این نوع موسیقی در ایران محدود به فرد او می‌شود. این موضوع، امکان مقایسه را جهت این آلبوم غیر ممکن می‌سازد.
به هر حال «علیرضا تهرانی» «سیاوش امامی» با تمام وجود سعی کرده ‌اند تا موسیقی آلبوم به فضای موسیقی ایرانی نزدیک باشد. این موضوع حتی در قطعه پایانی آلبوم، از روی ولوم ویولن نوازی قابل تشخیص است. از نظر تکنیکی ، کیفیت صدا‌ها، ضبط و میکس مسترینگ آلبوم بی‌نظیر است و نسبتا از آثار بسیار زیاد خوب ی است که در بازار موسیقی ایران منتشر شده است.
ترانه‌های این آلبوم را، شخص علیرضا تهرانی به تنهایی نوشته است و در این زمینه موفق عمل کرده است. ترانه‌هایی کاملا منطبق بر این نوع موسیقی نگاشته شده است. ولوم علیرضا تهرانی از آن جنس صدا‌های Popular نیست ممکن است هرفردی با آن رابطه برقرار نکند. صدایش حس ویِژگزینشه خود را دارد و ترانه‌ها نیز به یاری او آمده‌اند. او دقدقه‌های عادی افراد دیگر را ندارد به موضوعات تری فکر می‌کند. مسئله او مسئله «مرد خواب آلود» است؛ مردی که تمام زندگیش «هیچ» بود…

No votes yet.
Please wait...

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید لباس جدید تیم ملی ایران

خرید لباس جدید تیم ملی ایران خرید ست لباس تیم ملی ایران ۲۰۱۶,لباس تیم ملی …