خانه / زیبایی / بوتاکس و همچنین خاصیت های درمانی آن هم

بوتاکس و همچنین خاصیت های درمانی آن هم

بوتاکس و همچنین خاصیت های درمانی آن هم

|بوتاکس و همچنین خاصیت های درمانی آن هم از ونوشه|

832203_466

بعضی بر آن باورند بوتاکس تنها و فقط جهت رفع چین و همچنین چروک پوستشان مفید می باشد غافل از آنکه فواید درمانی بی نظیری جهت دیگر عارضه های بدن دارد

باکتری کلستریدیوم  سمی را با نامی بوتالینوم نوع A تولید می کند که یک سم خطرناک می باشد و همچنین به نام تجاری بوتاکس معروف می باشد. با وجود آن، پزشک ها بااستفاده از دوز کم آن سم جهت درمان بیماری های مختلفی (از فلج مغزی گرفته تا افسردگی) بهره بری و استفاده می کنند.

دکتر اریک فینزی، جراح پوست و همچنین ریاست علم پزشکی جدید مرکز زیبایی چووی چیس در ایالت مریلند آمریکا می گوید: «بیش از قستی از کاربردهای بوتاکس در باره علم پزشکی جدید می باشد و همچنین بوتاکس با ضعیف یا فلج کردن موقت فعالیت عضله ها در درمان بیماری ها موثر واقع می می شود.»

همچنین و علاوه بر آن، دکتر فینزی می گوید: «تاثیر مثبت تزریق بوتاکس روی قسمت و بخش های متنوع و گوناگون و مختلف بدن متغایر و متفاوت می باشد و همچنین آن تاثیر مثبت تنها بین ۳ تا ۱۲ ماه می تواند دوام داشته باشد.»

همچنین و علاوه بر آن، دکتر فینزی می گوید که تزریق بوتاکس یک روش درمانی گران نرخ می باشد و همچنین معمولا بایستی و حتما چند بار تکرار می شود که همین تکرار تزریق هزینه را اکثرا و بیشتر می کند. به روش کلی، بوتاکس در باره علم پزشکی جدید کاربردهای متعدد و همچنین شگفت آوری دارد که در ادامه به کاربردهای مورد اثبات و یا تایید نهاد غذا و همچنین داروی آمریکا اشاره می کنیم. همچنین و علاوه بر آن به کاربردهایی که در دست بررسی کردن می باشد نیز می پردازیم.

۱- تنظیم ضربان قلب

محققان روسی در یکی از پژوهش های خود به دهلیز قلب اشخاص مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، بوتاکس تزریق کردند. بررسی آن محققان براساس آن فرضیه بود که بوتاکس می تواند ضربا قلب را آرام کند و همچنین کارایی آن هم را در پمپاژ کردن خون به بدن افزایش دهد.

در نهایت، پس نتیجه آن می شود که بررسی آن محققان روسی نشان داد که تزریق های بوتاکس در تنظیم ضربان قلب اشخاص مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی تاثیر مثبت داشته می باشد.

دکتر پوکوشالو و همچنین همکارانش از مرکز تحقیقاتی دولتی آسیب شناسی گردش خون در شهرستان نووسیبیرسک روسیه نتایج آن بررسی را در سال شمسی ۲۰۱۵ در مجله Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology به چاپ رساندند.

دکتر پوکوشالوو می گوید: «بررسی آنها در مقیاس کوچک انجام گرفته می باشد و همچنین براساس آن بررسی تزریق بوتاکس هیچ عوارض جانبی نداشته می باشد، ولی باید توجه داشت چنین تحقیقی بایستی و حتما در سطح وسیع انجام می شود تا بتوان نتایج آن هم را قاطع دانست و همچنین عمومیت داد.»

۲- درمان افسردگی

روحیه ما روی حالت صورت ما تاثیر می گذارد، ولی باید توجه داشت آیا حالت صورت ما روی روحیه اشخاص اثر دارد؟ دانشمند مشهور، چارلز داروین در یکی از مقالات خود در سال شمسی ۱۸۷۲ اذعان می کند که حالت چهره می تواند روی روحیه تو اثر بگذارد.

دکتر فینزی می گوید: «در صورت غمگین بودن عضله های میان ابروها پیام غمگین بودن را به مغز می رساندند و همچنین آن عضله ها از آنچه تو می خواهید فعال تر می شوند.»

به عبارت دیگر، افسردگی و همچنین غمگین بودن باعث فعال تر شدن عضله های میان ابروها و همچنین در پس نتیجه آن می شود که تغییر حالت صورت می شوند.

دکتر فینزی و همچنین همکارانش جهت آزمودن آن نظریه خود یک تیم ۸۵ نفری از اشخاص مبتلا به افسردگی را از طریق یک سری تزریق های بوتاکس تحت درمان قرار دادند. دکتر فینزی و همچنین همکارانش نتایج آن بررسی را در سال شمسی ۲۰۱۴ در مجله Journal of Psychiatric Research به چاپ رساندند. نتایج بررسی آنها نشان داد که قستی از آن بیماران به تزریق های بوتاکس واکنش خوبی نشان دادند.

به گفتن دقیق تر، افسردگی حدود یک سوم از آن بیماران یا بهتر شد یا تقلیل یافت. در آن بررسی هر تزریق بوتاکس ۱۰ دقیقه طول  کشید و همچنین عوارض جانبی آن هم خفیف بودند. آن عوارض خفیف شامل خونریزی کم یا کبودشدن بین ابروها و همچنین سستی پلک بود. به روش میانگین، تاثیر مثبت درمان بوتاکس جهت ۳ ماه ادامه داشت.

دکتر فینزی می گوید: «او و همچنین همکارانش همچنان در حال انجام آزمایش های بالینی در مورد کارایی و همچنین بی خطری تزریق بوتاکس در درمان افسردگی خواهند بود و همچنین امیدوارند که به هدف نهایی خود یعنی گرفتن تاییدیه از نهاد غذا و همچنین دارو دست یابند.»

۳- درمان میگرن

آن هم روش که می دانید، میگرن به بیماری ناتوان کننده ای گفته می می شود که شامل علائمی همچون سردردهای شدید، حالت تهوع و همچنین استفراغ می باشد. اشخاص مبتلا به آن بیماری بعد از تزریق بوتاکس جهت برطرف کردن چین و همچنین چروک های صورت خود با کمال تعجب دریافتند که مشکل میگرن آنها برطرف شده می باشد.

به عبارت دیگر، افرادی که جهت برطرف کردن چین و همچنین چروک صورت خود از بوتاکس بهره بری و استفاده کرده بودند به روش ناخواسته درد میگرن خود را درمان کردند.

براساس آن اتفاق محققان بررسی هایی را انجام دادند و همچنین دریافتند که تزریق بوتاکس در اطراف سر و همچنین گردن می تواند به روش موثری باعث درمان درد میگرن می شود.

در سال شمسی ۲۰۱۰، نهاد غذا و همچنین داروی آمریکا اثبات و یا تایید کرد که بوتاکس جهت درمان میگرن های مزمن مفید می باشد. جهت تزریق درد میگرن از طریق بوتاکس، یک فرد بیمار بایستی و حتما هر سه ماه، ۳۱ تزریق بوتاکس در جلو، عقب و همچنین اطراف سرش انجام دهد. همچنین و علاوه بر آن، محققان در حال بررسی کردن و همچنین مباحث و مطالب بهره بری و استفاده از بوتاکس در درمان دیگر شکل های سردرد خواهند بود. در سال شمسی ۲۰۱۵ در مجله Cephalalgia تحقیقی به چاپ رسید که براساس نتایج آن هم تزریق بوتاکس باعث کاهش تکرر سردردهای خوشه ای شرکت کننده های بررسی شده می باشد.

محققان آن بررسی پس نتیجه آن می شود که گیری کرده اند که جهت اثبات و یا تایید قاطع تاثیر بوتاکس در کاهش سردردهای خوشه ای بایستی و حتما تحقیقاتی در سطح وسیع انجام بگیرد.

۴- درمان تعریق شدید

به عقیده جامعه بین المللی (International Hyperhidrosis Society)، تعریق بیش از حد زیر بغل مشکل شرم آوری می باشد که میلیون ها فرد یا شخص از شهروندان و مردم شهر جهان را تحت تاثیر قرار داده می باشد.

در سال شمسی ۲۰۰۴، نهاد غذا و همچنین داروی آمریکا اثبات و یا تایید کرد که اشخاص مبتلا به مشکل تعریق بیش از حد زیربغل می توانند در صورت عدم کارایی مواد ضدبو از بوتاکس بهره بری و استفاده کنند. بوتاکس بایستی و حتما به جاهایی از بدن تزریق می شود که تعریق شدید در آن هم رخ می دهد. جهت مثال می قدرت به نقاطی از بدن همچون زیربغل، کف دست، پاها و همچنین صورت اشاره کرد. تاثیر آن تزریق ها تنها به مدت ۸ ماه دوام می آورد و همچنین بعد از آن مدت بایستی و حتما دوباره تزریق بوتاکس انجام بگیرد.

بنابر نتایج تحقیقی که در سال شمسی ۲۰۱۲ در مجله Surgeon چاپ شد، می قدرت گفت که بوتاکس درمانی موثرترین راه جهت درمان تعریق بیش از حد می باشد، زیرا و به درستی که در آن نوع درمان به جراحس مستلزم و نیاز نیست و همچنین عوارض جانبی ناخوشایندی به بار نمی آید. همچنین و علاوه بر آن، محققان در حال طراحی و همچنین ساخت میکرو سوزن هایی خواهند بود تا بتوانند بدون درد یا با درد کم بوتاکس را به بدن فرد تزریق کنند.

۵- درمان بی اختیار ادرار

بیش فعالی مثانه باعث می می شود که فرد همواره مستلزم و نیاز رفتن به دستشویی را در خود احساس کند. آن بیش فعالی مثانه با بیش فعالی عضله ای در ارتباط می باشد. در سال شمسی ۲۰۱۴ در مجله Research and Reports in Urology تحقیقی به چاپ رسید که براساس نتایج آن هم تزریق بوتاکس به دیواره مثانه می تواند با جلوگیری از انقباض عضلات مثانه به درمان مثانه بیش فعال کمک کند.

در سال شمسی ۲۰۱۳ نهاد غذا و همچنین داروی آمریکا اثبات و یا تایید کرد که تزریق بوتاکس یک درمان موثر جهت بیمارانی می باشد که درمان های علم پزشکی جدید باعث بهبود مثانه بیش فعال آنها نشده می باشد. دیگر درمان های موثر شامل اصلاح رفتار یا داروهای خوراکی می باشد که عوارض جانبی مانند خشکی دهان و همچنین یبوست دارند. از عوارض جانبی بهره بری و استفاده از بوتاکس آن می باشد که فرد قادر به تخلیه کامل ادرار خود نخواهدبود و همچنین در پس نتیجه آن می شود که احتمال عفونت های دستگاه ادراری در او افزایش می یابد.

در یکی از تحقیقات انجام گرفته در باره تاثیر بوتاکس روی درمان بی اختیاری ادرار محققان دریافتند که ۲۹ قسمت و بخش بیمارها می توانند تنها با یک سری از تزریق های بوتاکس به مدت یک سال شمسی یا اکثرا و بیشتر از بی اختیاری ادرار خلاص شوند.

۶- رفع معظلات و مسائل و مشکلات پوستی

به عقیده انجمن پوست شناسی آمریکا پسوریازیس یک مشکل پوستی مزمن می باشد که دلیل رخ دادنش، رشد خیلی زیاد سریع سلول ها می باشد. با وجود آن، می قدرت از طریق بوتاکس آن مشکل پوستی را برطرف کرد. آن رشد سریع سلول ها در نقاطی از بدن همچون زانوها، آرنج ها، پوست سر، دست ها و همچنین پا رخ می دهد.

دکتر ماریا هوردینسکی، رییس پخش پوست شناسی دانشگاه مینه سوتای آمریکا و همچنین همکارانش در حال بررسی در مورد تاثیر تزریق بوتاکس در درمان پسوریازیس خواهند بود تا از آن هم به عنوان جایگزینی جهت داروهای موضعی یا نورددرمانی بهره بری و استفاده می شود.

دکتر هوردینسکی می گوید: «نتایج ابتدایی و اولیه بررسی ما نشان داد که حتی درمان بخشی از آن مشکل پوستی از طریق بوتاکس نیز می تواند جهت فرد سودمند باشد.»

او خاطرنشان می کند که مرسوم ترین عارضه جانبی بهره بری و استفاده از بوتاکس آن می باشد که ناحیه درمان شده دچار خارش می می شود. دیگر عوارض جانبی شامل درد موضعی یا عفونت می باشد.

در موارد نادر، بوتاکس تزریق شده به محل آسیب دیده ممکن می باشد به جاهای دیگر بدن نشر یافته شده می شود و همچنین در پس نتیجه آن می شود که بی اختیاری ادراری، سختی در نفس کشیدن و همچنین بلعیدن غذا یا مردن و مرگ را به بار آورد. در مورد بی خطری بوتاکس در درمان معظلات و مسائل و مشکلات پوستی و همچنین همچنین مدت زمان کارایی آن هم تحقیقات بیشتری بایستی و حتما انجام بگیرد.

۷- درمان ناهنجاری های صدا

تزریق بوتاکس یک درمان اثبات و یا تایید نشده جهت اختلال های صدا مانند آواپرشی اسپاسم گونه (spasmodic dysphonia) می باشد.

محققان موسسه ملی ناشنوایی و همچنین دیگر اختلال های ارتباطی می نامند که در مشکل آواپریشی اسپاسم گونه، عضله های درون تارهای صوتی حرکت های غیرارادی ناگهانی (به نام اسپاسم یا گرفتگی) را تجربه می کنند که در توانایی تارهای صوتی جهت لرزیدن و همچنین تولید صدا اختلال ساخته یا ایجاد می کنند.

آواپریشی اسپاسم گونه درمان معروف و همچنین شناخته شده ای ندارد، ولی باید توجه داشت به عقیده انجمن ملی آواپریشی اسپاسم گونه، تزریق مستقیم بوتاکس به حنجره می تواند به مدت ۳ یا ۴ ماه صدا را بهبود ببخشد. عوارض جانبی موقت آن نوع از درمان شامل ضعف صدا، سختی در تنفس و همچنین بلعیدن می باشد.

۸- تسکین درد کمر

در مورد تاثیر بوتاکس روی کاهش درد کمر همچنان تحقیقاتی در حال انجام می باشد. طرفداران نظریه تاثیر مثبت بوتاکس روی درد کمر بر آن نظر خواهند بود که بوتاکس یا کاهش اسپاسم های عضله و همچنین التهاب کمر به تسکین درد کمر کمک می کند.

در آن نوع از درمان تاثیرات و همچنین اثرات مثبت بوتاکس ۱۰ تا ۱۴ روز پس ا تزریق آغاز می شوند و همچنین به مدت ۳ تا ۴ ماه ادامه می یابد.

به عقیده مرکز ستون فقرات دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس « افرادی که خود را تخت درمان بوتاکس قرار می دهند، بهتر می باشد درمان فیزیکی را نیز انجام دهند تا عضله های کمر و همچنین دیگر عضله های بدن خود را نیز قوی کنند.»

عوارض جانبی بوتاکس در درمان کمردرد و همچنین ورم در قسمت تزریق شده می باشد و همچنین بعضی از اشخاص گفته اند که آن تزریق باعث سردرد و همچنین حالت تهوع در آنها شده می باشد. براساس گزارشی که در سال شمسی ۲۰۱۱ در The Cochrance Library نشر یافته شده شده می باشد، می قدرت  گفت که تا به امروز در مورد کارایی بوتاکس در درمان کمردرد تحقیقات بسیاری انجام نگرفته می باشد.

با وجود آن، دانشگاه ییل آمریکا در حال نام نویسی شرکت کننده هایی جهت انجام یک بررسی وسیع در مورد تاثیر بوتاکس روی تسکین درد کمر می باشد.

هفته نامه سلامت – ترجمه مصطفی صداقت رستمی

بوتاکستاثیرات بوتاکسدرمان با بوتاکسسردردمیگرنی با بوتاکسفواید بوتاکس

بوتاکس و همچنین خاصیت های درمانی آن هم در تاریخ ۲۳ April 2016 | 3:47 pm نشر یافته شده شده می باشد

No votes yet.
Please wait...

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نحوه جلوگیری از ریزش مو در شیمی درمانی -ونوشه

نحوه جلوگیری از ریزش مو در شیمی درمانی -ونوشه  جلوگیری از ریزش مو در شیمی …