خانه / مقالات / چهار نوع بدافزاری که باید از آن ها دوری نمایید

چهار نوع بدافزاری که باید از آن ها دوری نمایید


خرید اکانت نود ۳۲

امروزه خیلی ی از افراد با خواندن خبرهایی که پر از اصطلاحات فنی رایانه ایی است سردرگم می شوند. از روی دیگر از آنجایی که بسیار زیاد ی از کمپانی ها ادارات دولتی مورد حملات اینترنتی واقع می شوند بخش اعظمی از این خبرها را موارد امنیتی تشکیل می دهد. به همین جهت این خبرهای امنیتی احتمال دارد اصطلاحات فنی پیچیده ایی را در درون داشته باشند که احتمال دارد باعث سردرگمی هرچه بیشتر خوانندگان این مطالب گردد.

بدین منظور در این نوشتار تلاش کرده ایم تا کلمه نامـه ایی کوچک را درمورد بد افزارهایی که احتمالا اخیرا نام آن ها را شنیده باشید گرد آوریم. پس با خواندن این نوشتار می توانید سطح آگاهی را در زمینه های امنیت آنلاین به میزان هرچه بیشتری بیشتر شدن دهید.

تروجان ها – تجلیگرهای نیرنگ

واژه ” تروجان ” ریشه در اساطیر یونان باستان دارد. روش شکل گیری این نام به وقت ی باز می گردد که سربازان یونانی در داخـل اسب چوبی بزرگی که آن را به عنوان هدیه ایی برای تروایی ها تولید و ساخته بودند پنهان می شوند. زمان ی که تروایی ها این اسب چوبی را به داخـل شهر می برند، سربازان یونانی با مصرف از سکوت و تاریکی شب از درون کادوی تهیه و تولید شده اشان خارج می گردند شهر را به تسخیر در می آورند.

تروجان های امروزی هم مشابه همان اصل عمل می نمایند. تروجان ها دسته ایی از بدافزارها هستند که را در پوشش برنامـه های مفید و کاربر دی در می آورند یا در دورن این برنامـه های مفید پنهان می گردند. تروجان ها اکثرا بر روی رایانه های کاربر ان به وسیله فریب آن ها نصب می شوند. شیوه کار آن ها بدین صورت است که در ابتدا فرد گمان می نماید فایـل یا پیوستی که جهت او ارسال شده است امن است و مشکلی ندارد، پس به بارگیری آن می پردازد و آن را نصب می نماید بعد از آن است که تروجان پنهان شده شبیه آنچه که در بالا گفته شد با استفاده از تاریکی شب ( یا حتی در روز روشن ) شروع به کار می نماید. تروجان شروع به پاک کردن فایل های فرد می نماید، اطلاعات او را از بین می برد و اجازه می دهد تا هکرها به رایانه او دسترسی پیدا نمایند. خوب است بدانید که تروجان ها دیگر فایل های موجود در رایانه قربانیشان را آلوده یا تکثیر نمی نمیاند، آن ها حتی خودشان را هم تکثیر نمی دهند.

کرم ها – خطرات خاموش

این دسته از بدافزارها برنامـه های مستقلی می باشند که می توانند از طریق رایانامـه ها یا به وسیله راه های گوناگون دیگری در همه اینترنت منتشر گردند. یک کرم اکثرا ٌ در درون یک فایل پیوست پنهان می گردد، پس وقت ی که فایل پوست آلوده شده ایی را باز می نمایید، کرم پنهان شده در آن بر روی رایانه شما نصب می شود. جذاب است بدانید تا زمانی که یک کرم بر روی رایانه شما قرار داشته باشد تلاش می نماید تا را به وسیله راه های گوناگونی انتشار نماید. از عبارت این راه ها می توان به تلاش کرم برای پست الکترونیکی کردن خود به آدرس هایی که در درون دفترچه آدرس شما وجود دارند تا جستجو در بین درایوهای شما برای پیدا کردن نشانی رایانامـه های گوناگون را اشاره کرد. کرم ها همچنین می توانند درهای پشتی ( Backdoors ) رایانه شما را فعال نمایند. با فعال سازی این درها هکرها می توانند به رایانه شما دسترسی یابند. کرم ها همین طور این توانایی را دارند تا از رایانه شما برای ایجاد یک حمله DoS استفاده نمایند.

کرم ها جزو بد افزارهایی هستند که می توانند به صورت مستقل و بدون دخالت آدم به تکثیر بپردازند. آن ها این توانایی را دارند تا با تکثیر خود ( برخی وقتها تا هزار نسخه ) بر روی رایانه قربانیشان و دستیابی به نشانی رایانامـه های افراد در رابطه با شخص قربانی پیام هایی را به آن اشویِژگزینشه ارسال نمایند. اگر افراد گفته شده فریب بخورند فایل پوست ارسال شده بوسیله کرم را بارگیری باز نمایند رایانه آن ها هم آلوده می گردد.

جاسوس افزارها – همانگونه که به نظر می آیند

این دسته از بدافزارها حاوی برنامـه هایی می شوند که بر روی رایانه فرد اقدام به جاسوسی می نمایند. جاسوس افزارها احتمالا با گردآوری اطلاعات شخصی ( شبیه نام های کاربر ی، گذرواژه ها، شماره حساب ها … ) یا با رصد تارنماهای بازدید شده مانیتور پیام های دریافتی ارسالی فرد قربانی، کار به جاسوسی نمایند. به صورت کلی جاسوس افزارها اکثرا ندانسته و در نصب پروگرام دیگر سیستم تان را آلوده می نمایند. اطلاعات جمع آوری شده بوسیله جاسوس افزارها اکثرا برای اهداف تبلیغاتی مصرف می گردد اما این دسته از بدافزارها این توانایی را دارند تا با کم شدن سرعت رایانه اتان یا مشکلات دیگری که ممکن است برای تان به وجود آورند باعث اختلال در کار های سیـستم شما بشوند.

ویروس ها – فراتر از گلو درد

از آنجایی که این دسته از بدافزارها خصیصه های مشابه خیلی ی را با نوعان بیولوژیکی دارند آن ها را ” ویروس ” نامیده اند. ویروس ها می توانند شبیه نوعان بیولوژیکیشان منتقل گردند، تنها فرق بین آن ها آن است که هم نوعانشان از بدن بیمار به بدن دیگر انتقال می یابند ولی این دسته از بدافزارها از رایانه ایی به رایانه دیگری خود را انتقال می دهند. ویروس ها این توانایی را ندارند تا بدون وجود میزبان ( پروگرام یا سند ) خود را تکثیر نمایند، پس برای آنکه ویروسی بتواند به صورت درست عمل نماید نیاز به آن دارد که خود را تکثیر نماید.

هنر اجتناب

تا بدین جای کار ما تلاش کرده ایم تا شما را با انواع بدافزارهای گوناگون آشنا نماییم. ولی می دانید که چگونه می توانید از خود در مساوی این بد افزارها حفاظت نمایید ؟ در انتها این نوشتار ما شما را با چند راهکار مفید آشنا می سازیم که می توانند باعث شوند تا شما در مساوی این بدافزارها ایمن بمانید. پس شدیدا پیشنهاد می نماییم تا به این راهکارهای گرد آوری شده عمل نمایید.

۱ ) یک آنتی ویروس مناسب را بر روی رایانه اتان ( یا هر دستگاه دیگر ) نصب نمایید. توجه نمایید از آنتی ویروسیمصرف نمایید که بتواند از شما در مساوی آخرین تهدید های امنیتی موجود حفاظت نماید. توصیه می کنیم تا از صفحه فروش آنتی ویروس های فروشگاه ” آی پروتکت ” بازدید نمایید و آنتی ویروس دلخواه خود را برگزینید. اگر هنوز در تصمیم گیری مساله دارید می توانید با با متخصصین ما ارتباط بگیرید تا شما را در خریدتان آموزش ی نماییم.

۲ ) اطمینان حاصل نمایید که سیـستم علت کاوش گری ( browser ) که از آن استفاده می نمایید به روز باشد. به روز رسانی ها اکثرا آخرین نقصیه های امنیتی در نسخه های قبلی خود را رفع می نمایند.

۳ ) همیشه عاقلانه رفتار نمایید. چنانچه در حال بازدید از تارنمایی هستید که به نظر مشکوک می آید دیگر از آن بازدید ننمایید. همانگونه که در نوشتارهای قبلی انتشار شده در بلاگ هم گفته ایم به هیچ عنوان هیچ فایل پیوستی را باز ننمایید.

۴ ) تلاش بکنید از وای فای های عمومی مصرف نکنید. این کار ابه احتمال زیاد ل هک شدن شما را بیشتر شدن می دهد.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید لباس جدید تیم ملی ایران

خرید لباس جدید تیم ملی ایران خرید ست لباس تیم ملی ایران ۲۰۱۶,لباس تیم ملی …