خانه / زیبایی / موی زائد و همچنین رشد آن هم روی پوست

موی زائد و همچنین رشد آن هم روی پوست

موی زائد و همچنین رشد آن هم روی پوست

|موی زائد و همچنین رشد آن هم روی پوست از ونوشه|

827649_241
موهای زائد تغییر پیدا کردن به مشکل بزرگی جهت  اکثر بانوان شده می باشد و همچنین می تواند معظلات و مسائل و مشکلات بسیاری جهت آن هم ها به وجود بیاورد علت آن امر چیست و همچنین چرا موی زائد روی پوست بانوان رشد میکند

 با نزدیک شدن به سن بلوغ کم‌کم آن هم پوست لطیف و همچنین بی‌عیب و همچنین ایراد جای خود را به پوستی چرب و همچنین ضخیم می‌دهد. زیاد طول نمی‌کشد که سر و همچنین کله موهای زاید نیز پیدا شده و همچنین دردسرهای ازبین بردن آن هم آغاز می‌می شود. در صورتی که خانم خوش‌شانسی باشید آن موها تنها و فقط در نواحی طبیعی رشد می‌کنند و همچنین می‌توانید به‌راحتی با یکی از روش‌های تراشیدن، کندن یا لیزر آنها را برطرف کنید.

ولی باید توجه داشت متاسفانه گاهی اوقات به علل متنوع و گوناگون و مختلف از ژنتیک گرفته تا معظلات و مسائل و مشکلات هورمونی، رشد موهای زاید بیش از حد افزایش یافته و همچنین نوعی حالت مردانه به خود می‌گیرد. در آن صورت برطرف کردن آن هم نیز مشکل‌تر و همچنین پرهزینه‌تر می‌می شود، به‌خصوص در صورتی که در انتخاب روش موزدایی به شرایط فرد توجه نشود. در صورتی که تو نیز از پرمویی یا رویش موهای زاید در نقاط غیرطبیعی مانند چانه، قفسه سینه، شکم و همچنین… رنج می‌برید توصیه‌های دکتر محمد گلشنی، متخصص پوست و همچنین مو و همچنین دبیر انجمن متخصصین پوست ایران را در آن مورد از دست ندهید.

افزایش موهای زاید چه عللی دارد؟

افزایش رشد موهای زاید با ضخامت‌های متنوع و گوناگون و مختلف در نقاط غیر‌متعارف بدن خانم‌ها «هیرسوتیسم» نام دارد. آن نواحی اغلب شامل چانه، پشت لب، گونه‌ها، ساعد دست‌ها، ساق پاها، وسط سینه، پشت، روی شکم و همچنین… می‌شوند. ولی باید توجه داشت موهایی که در نواحی زیر بغل، ناحیه تناسلی و همچنین کشاله ران رشد می‌کنند نشانه‌ای از هیرسوتیسم نیستند. عوامل افزایش موهای زاید را می‌قدرت به ۳دسته کلی تقسیم کرد  ازجمله:

۱٫  ژنتیک و همچنین محیط زندگی

عوامل ژنتیک و همچنین وراثت مهم‌ترین علت رشد و همچنین رویش موهای زاید در خانم‌ها به‌حساب می‌آیند. عوامل جغرافیایی و همچنین منطقه‌ای محل تولد و همچنین زندگی نیز در آن امر تاثیرگذارند. جهت مثال زنان منطقه خاورمیانه از‌جمله ایرانی‌ها، عرب‌ها و همچنین ساکنین آن نقاط از جهان استعداد بیشتری جهت رشد موی زاید دارند. همچنین وجود چند تار موی زاید روی نواحی نامتعارف مثل صورت، چانه و همچنین سینه در نژاد ایرانی‌ها طبیعی می باشد و همچنین جای نگرانی ندارد.

۲٫ اختلالات هورمونی و همچنین تخمدانی

اختلال عملکردی تخمدان‌ها، بروز عارضه کیست تخمدان و همچنین افزایش مقدار و اندازه و میزان هورمون جنسی و زناشویی و جنسی مردانه در زنان از دیگر علل هیرسوتیسم به‌حساب می‌آیند. بدن زنان به‌روش طبیعی شامل مقدار خیلی زیاد کمی از هورمون‌های مردانه می باشد ولی باید توجه داشت درصورت به‌هم ریختن تعادل آن هورمون‌ها، موهای زاید افزایش پیدا می‌کند.

بنابراین خانم‌هایی که دچار رویش مو در نواحی مردانه می‌شوند بایستی و حتما توسط مهندسین و متخصصین پوست یا مهندسین و متخصصین غدد و همچنین زنان تحت بررسی کردن قرار بگیرند تا علل و همچنین راه‌های درمانی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت‌شان مشخص می شود.

آن آزمایش‌ها بایستی و حتما شامل بررسی کردن کامل هورمونی، بررسی کردن تخمدان‌ها از نظر کیستی بودن، اختلال در کارکرد غدد فوق کلیه، اختلال در هورمون رشد و همچنین درنظر گرفتن احتمال مصرف داروهای استروئیدی ازجمله کورتن‌ها باشند. مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که خانم‌های چاق اکثرا و بیشتر در معرض اختلالات تخمدان پلی‌کیستیک قرار می‌گیرند.

۳٫ بلوغ و همچنین یائسگی

رشد موهای زاید در دوران بلوغ و همچنین یائسگی افزایش می‌یابد زیرا هورمون‌های مردانه در خانم‌ها طی بلوغ فعال‌تر می‌شوند و همچنین هورمون‌های مخصوص زنان و دختران جوان آنها طی یائسگی کاهش پیدا می‌کنند. در چنین شرایطی مهندسین و متخصصین زنان از راهکارهای هورمون بهره بری و استفاده کرده و همچنین اقدامات مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را در کنار مهندسین و متخصصین پوست انجام می‌دهند.

سرما، گرما و همچنین رژیم غذایی بی‌تاثیرند

به نظر و همچنین باور عام، رشد موهای زاید در بعضی ماه‌ها و همچنین فصول سال شمسی متغایر و متفاوت می باشد. ولی باید توجه داشت آن موضوع تنها و فقط درمورد بعضی موجودات زنده مطرح شده می باشد و همچنین جهت انسان صدق نمی‌کند. همچنین تاثیر مصرف پوست مرغ یا بعضی مواد غذایی بر افزایش موهای زاید به اثبات نرسیده می باشد. حتی نمی‌قدرت گفت که با تغییر نوع غذای مصرفی یا بهره‌گیری از رژیم غذایی خاص، اشخاص دچار پرمویی می‌شوند.

الکترولیز، لیزر یا مومک و همچنین تیغ؟

راه‌های درمان موهای زاید بر‌اساس علل آن هم متغایر و متفاوت خواهند بود. در قبل جهت آن منظور از جریان الکتریسیته و همچنین دستگاهی به‌نام الکترولیز بهره بری و استفاده می‌شد. ولی باید توجه داشت آن راهکار همچنین و علاوه بر دردناک و همچنین وقت‌گیر بودن با عوارضی ازجمله بازگشت موها و همچنین آسیب‌های پوستی و همچنین ساخته یا ایجاد جای زخم همراه بود. تیغ زدن و همچنین تراشیدن مو، بهره بری و استفاده از موم، اپیلاسیون و همچنین کندن مو نیز از دیگر روش‌های قدیمی محسوب می‌شوند که امروزه با روی کار آمدن لیزرها تقریبا متقاضیان کمتری دارند. لیزر تنها و فقط جهت رفع موهای سپید قادر به اثر نیست و همچنین در چنین مواردی بایستی و حتما از روش‌های سنتی مثل تراشیدن مو و همچنین الکترولیز بهره بری و استفاده کرد.
داروی خوراکی هم داریم ولی باید توجه داشت‌…

بعضی داروهای خوراکی از‌جمله داروهای ضدهورمون‌های مردانه (آندروژن) مثل قرص اسپیرینولاکتون قادر به کاهش رشد موهای زاید خواهند بود ولی باید توجه داشت تجویز آنها تنها و فقط جهت دخترک های جوان و ازدواج نکرده جوون به آن منظور صحیح و همچنین علمی نیست. بی‌شک توصیه‌ها و همچنین داروهایی که در عطاری‌ها ارائه می‌شوند نیز پس نتیجه آن می شود که قطعی و همچنین دائمی ندارند. به‌روش کلی بهترین روش جهت رفع موهای زاید سیاه و همچنین قهوه‌ای تیره بهره بری و استفاده لیزر نزد اشخاص با‌تجربه و همچنین متخصص می باشد.

گاهی لیزر پس نتیجه آن می شود که عکس می‌دهد

جهت انجام لیزر بایستی و حتما به کلینیک‌هایی رفت و آمد و مراجعه کنید که زیر‌نظر پزشک متخصص اداره می‌شوند. بهره بری و استفاده از دستگاه‌های متفرقه یا لیزر کردن زیر‌نظر کاربران نابلد و همچنین فاقد دانش مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می‌تواند پیامدهایی از‌جمله تشدید عارضه و همچنین حتی ضخیم شدن موهای زاید در پی داشته باشد. کار با دستگاه لیزر مثل فعالیت روی لبه تیغ می باشد؛ در صورتی که زیاد تابانده می شود پوست را می‌سوزاند. در صورتی که هم اشعه آن هم کمتر از حد مجاز باشد پس نتیجه آن می شود که مطلوبی نخواهد داشت.

گاهی نیز با بهره بری و استفاده از طول موج نامناسب لیزر به‌جای از بین رفتن مو، تنها و فقط رنگدانه آن هم از‌بین رفته و همچنین مو بی‌رنگ می‌می شود. در بعضی موارد هم کم بودن انرژی دستگاه موجب تسریع روند رشد مو می‌می شود. بنابراین نوع دستگاه، انرژی مناسب و همچنین توانایی و همچنین تبحر پزشک متخصص در موفقیت درمان نقش عمده‌ای دارند.

فرق بین انواع لیزرها چیست؟

نوع دستگاه و همچنین اعتبار شرکت سازنده آن هم در روند کیفی درمان خیلی زیاد اهمیت دارد. دستگاه‌های اصل و همچنین معتبر اغلب آمریکایی خواهند بود. ولی باید توجه داشت دستگاه‌های چینی و همچنین کره‌ای هم جهت رفع موهای زاید وجود دارد که معمولا کارایی مناسب و همچنین آمار موفقیت بالایی ندارند. دستگاه الکساندرایت با طول موج ۷۵۵ نانومتر بهترین و همچنین موفق‌ترین لیزر موجود در ایران و همچنین جهان می باشد. دستگاه مناسب بعدی، لیزر دایود با طول موج حدود ۸۰۰نانومتر می باشد.

در ردیف بعدی طبقه‌بندی آن ابزار پیشرفته، دستگاه لیزر ان دی یگ (Nd-yag) به‌ویژه جهت پوست‌های تیره پاسخ خوبی به‌همراه دارد. ولی باید توجه داشت در پوست‌های روشن و همچنین نیمه‌روشن بهتر می باشد از دستگاه‌های الکساندرایت و همچنین دایود بهره بری و استفاده می شود. دستگاه غیره ای موسوم به آی‌پی‌ال (IPL) نیز وجود دارد که تنها و فقط نور متمرکز می باشد و همچنین لیزر محسوب نمی‌می شود. آن دستگاه که طیفی از نور با طول موج ۴۰۰ تا ۱۲۰۰نانومتر ساخته یا ایجاد می‌کند اغلب جهت درمان لک‌های پوستی بهره بری و استفاده می‌می شود و همچنین کارایی مورد‌نظر در مقایسه با لیزرهای اختصاصی موی زاید را ندارد.

دستگاه‌های لیزر خانگی شامل قدرت و همچنین انرژی کافی جهت رفع پرمویی نیستند. بنابراین بهتر می باشد از صرف هزینه بیهوده جهت خرید آنها خودداری کنید. در آخر به همه اشخاص توصیه می‌می شود که تنها بعد از مطالعه درمورد انواع دستگاه‌ها اقدام به درمان موی زاید کنند. همچنین بایستی و حتما با شناسایی کلینیک‌ها و همچنین وبسایت و مرکز خبرهای جدید‌های اینترنتی اطلاع‌رسانی هر مرکز از قدرت تجهیزاتی و همچنین تخصصی آن هم مرکز مطمئن شوند.

یک ماه قبل از لیزر، اپیلاسیون را کنار بگذارید

پوست‌های سفید با موهای تیره و همچنین مشکی بهترین پاسخ را به لیزر موهای زاید می‌دهند. درواقع هرچه مو نازک‌تر و همچنین کمرنگ‌تر باشد قسمت و بخش پاسخ مثبت کمتر می‌می شود. همچنین افرادی که در قبل به جای اپیلاسیون و همچنین کندن مو از روش تراشیدن بهره بری و استفاده نموده اند، پاسخ بهتری از لیزر می‌گیرند. به هر حال توصیه می‌می شود حدود یک ماه قبل از لیزر، روش تیغ زدن مو را جایگزین موم انداختن، کندن و همچنین اپیلاسیون کنید.

ضد‌آفتاب فراموش نشود

به‌منظور کاهش درد و همچنین ناراحتی لیزر توصیه می‌می شود حداقل نیم ساعت قبل، از کرم موضعی و همچنین بی‌حس کننده لیدوکائین بهره بری و استفاده می شود. البته آن کرم را نباید در محدوده وسیعی از پوست به‌کار برد زیرا جذب بالایی دارد و همچنین می‌تواند خطرآفرین باشد، بنابراین گاهی توصیه می‌می شود آن اقدام جهت منطقه ها و مناطق وسیع پوست در چند مرحله انجام می شود. قبل و همچنین بعد از اتمام مراحل لیزر نیز بایستی و حتما از کرم ضدآفتاب بهره بری و استفاده کرد.

لیزر بایستی و حتما چند بار تکرار می شود؟

درمان موهای زاید برحسب نوع و همچنین محل رویش، بین ۴ تا ۶جلسه طول می‌کشد. بعضی نقاط بدن ازجمله زیر بغل و همچنین پاها پاسخ بهتری نسبت به درمان خواهند داشت به گونه‌ای که در مدت ۳ تا ۵جلسه حدود ۹۰درصد از موهای زاید کاهش پیدا می‌کند. ولی باید توجه داشت نقاطی مانند چانه، پشت لب و همچنین ساعد دست‌ها پاسخ ضعیف‌تری به درمان دارند و همچنین شاید بعد از ۶ تا ۷جلسه بتوان به ۶۰درصد از هدف دست یافت. فواصل بین جلسات نیز از اهمیت برخوردار می باشد؛ جهت مثال در ناحیه صورت فاصله بین هر جلسه لیزر بایستی و حتما حدود ۵/۱ تا ۲ماه باشد ولی باید توجه داشت در نواحی پاها آن مدت کمی ‌اکثرا و بیشتر و همچنین حتی تا ۳ماه نیز توصیه می‌می شود.

مجله سیب سبز – محمد ستاری
X اختلال هورمونیاختلالات هورمونیتنظیم هورمون‌های زنانهسوء تغذیهمشکلات عصبیموهای زائدهیرسوتیسم

موی زائد و همچنین رشد آن هم روی پوست در تاریخ ۱۲ April 2016 | 3:33 pm نشر یافته شده شده می باشد

No votes yet.
Please wait...

درباره ی X اختلال هورمونی

مطلب پیشنهادی

نحوه جلوگیری از ریزش مو در شیمی درمانی -ونوشه

نحوه جلوگیری از ریزش مو در شیمی درمانی -ونوشه  جلوگیری از ریزش مو در شیمی …