خانه / مقالات / رابطه خوش بینی و موفقیت در زندگی

رابطه خوش بینی و موفقیت در زندگی

موفقیت

کودکانی که از پدر و مادرهای افسرده متولد میشوند گرایش بیشتری به افسردگی دارند. کودکانی که والدین خوش بین هستند ، خودشان بالطبع خوش بین تر می باشند . شما کدام گروه را انتخاب می‌کنید؟
حقایق طاقت فرسای زندگی روزمره، فضای کمی‌جهت خوش بینی باقی می‌گذارد. خبرهای مفرق به این دلیل بر سر زبان ها می‌افتند که نشانه هایی از اعمال خشونت، خون و خونریزی در آنها وجود دارد. در مورد بحران غذایی در آفریقا می‌شنویم، تمام روزه افرادی بدون هیچ دلیل خاصی در خیابان های کشورهای مختلف کشته می‌شوند، سوء استفاده های جنسی از کودکان روزانه ارتقا پیدا می‌کند، فاجعه های هواشناسی با گرم شدن جهان ی کره زمین وخیم تر می‌شوند. تعرفه های بهبود ی با سرعتی بیش از یک جت بالا می‌روند و در حرف های روزمره کودکان شاهد بی حرمتی ها و دشنام دادن های بیشتری هستیم.
با چنین وضعیت بد که ایجاد شده، تعجبی ندارد که سازمان آمارگیری آمریکا اعلام می‌کند از هر ۱۰ نفر نفر به افسردگی مبتلاست.
خود شما هم احتمال دارد با خواندن پاراگراف اول دچار یاس و افسردگی شوید. ولی صبر بکنید ! هنوز جای امیدواری باقی است؛ در این جهان چیزی به نام “هوش خوش بینی” نیز وجود دارد. این نوع خوش بینی هیچ از حقایق تلخ جهان ی امروزی را انکار نمی‌کند، بلکه به دنبال پیدا کردن راهی جهت مواجهه با مشکلات است. “مارتین سلیگمن” که کار مهم زندگی خود را ارزیابی و بررسی بر روی خوش بینی و شادی قرار داده، معتقد است که می‌توان هنر خوش بینی را آموزش دید یاد گرفت.
این مراحل پایه ای را در نظر بگیرید:
۱) بر روی چیزی تمرکز بکنید که قدرت کنترل آنرا داشته باشید.
خود را درگیر موارد ی که از عهده تان خارج است نکنید. شاید نتوانید گرم شدن کره زمین را کنترل بکنید ، ولی میتوانید در مصرف انرژی صرفه جویی بکنید . ممکن است نتوانید کل سیسـتم شرکـت را رایانه ی بکنید ، ولی می‌توانید خودتان را با مهارت های عرضه تقاضا مدرن مجهز بکنید .
۲) وقایع را بررسی کرده و از متهم کردن دست بردارید.
همیشه راه دیگر برای نگاه کردن به شرایط و موقعیت های مختلف وجود دارد. “لغو سفر هوایی باعث شد من به ملاقات مهمی‌که پروگرام ریزی کرده بودم نرسم.” کاری است که شده؛ تنها کاری که از دستتان بر می‌آید این است که ببینید چه کاری را می‌توانید جایگزین آن امر کنسل شده بکنید.
۳) به اندازه “کافی” فکر بکنید .
وقتی که توجه خود را به نداشته ها معطوف می‌کنیم، به راحتی از فکر کردن به چیزهایی که داریم محروم می‌شویم. به عنوان مثال چنانچه در حال خواندن این مقاله هستید می‌توانید به خود بگویید به اندازه کافی وقت، هوش ذکاوت دارید به رایانه و اینترنت دسترسی دارید.
۴) به دنبال جمع آوری واکنش های خوش بینانه باشید.
مانند کشاوزر که از زمین زراعی خود مراقبت می‌کند شما هم وظیفه دارید تا از خوش بینی مراقبت کرده آنرا آبیاری بکنید ، غذا بدهید و در صورت لزوم حرص نمایید.
تمام ما در زندگی خود شاهد روزهایی بودیم که بدبینی به سراغمان آمده، همـواره باید با حقیقت مواجه شوید و دقت بکنید تا تخیل اندیشه ات پوچ و بد ذهنتان را اشغال نکنند.
حدس گمان را کنار بگذارید با موارد موارد خود منطقی برخورد بکنید . از خود بپرسید توانایی انجام چه کارهایی را دارید تا با جواب به آن احساس قدرت بیشتری در وجودتان ایجاد شود. می بایست به حقایق رجوع بکنید و به دنبال مورد های مفرق باشید تا خدای نکرده به دام مطلبی که اکساندر گراهام بل به ما هشدار داده نیفتیم: “آنقدر به در بسته خیره نشوید تا دری را که باز است از خاطر ببرید.”
۵) به قدرت نسل آینده توجه بکنید .
کودکانی که از پدر مادرهای افسرده متولد میشوند گرایش بیشتری به افسردگی دارند. کودکانی که دارای والدین خوش بین هستند ، خودشان نیز بالطبع خوش بین تر هستند . شما کدام گروه را گزینش می‌کنید؟
اما بایستی مد نظر داشته باشید که حتی چنانچه والدین شما بد گرا بودند، خودتان باید مصمم شوید که بد بینی را کنار بگذارید و افکار بد را از خود دور بکنید . بله ممکن است انجام این کار قدری دشوار باشد ولی اگر قدری تست بکنید ، خوش بینی به مرور زمان ملکه ذهنتان خواهد شد.
سرانجام باید بیان کرد که هوش خوش بین به درستی می‌داند که تغییر و بی نظمی‌غیر قابل اجتناب است باید از آن مانندبقیه موانع رد شدن کرد.
در زمان ظهور چنین شرایطی باید هر اقدامی‌که از دستتان بر می‌آید انجام دهید؛ همین که مستعد تلاش کردن باشید، کفایت می‌کند.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید لباس جدید تیم ملی ایران

خرید لباس جدید تیم ملی ایران خرید ست لباس تیم ملی ایران ۲۰۱۶,لباس تیم ملی …