خانه / مقالات / ترس از مکالمه زبان انگلیسی

ترس از مکالمه زبان انگلیسی

ترجمه مقاله انگلیسی

غلبه بر دلهره و ترس از مکالمه به زبان انگلیسی

همان‌طور که در قدیم آمد، کمرویی ترس و نگرانی دو مانع بزرگ در یادگیری زبان انگلیسی است. این دو علت بیشتر به خاطر شیوه‌ی آموزش ی مدارس و روش گاه‌ها در زبان‌آموز بیشتر شدن می‌کند. زیرا در مدارس، دانش‌آموز یاد می‌گیرد که غلط کردن عواقب بدی را می‌تواند در پی داشته باشد. پس دلهره و ترس از غلط در وی خیلی بزرگ می‌شود. این موضوع در رابطه با روش زبان انگلیسی بسیار زیاد پررنگ‌تر دیده می‌شود. به‌راستی اگر به زبان‌آموز اجازه داده شود که تا جایی که می‌تواند غلط نماید و غلط اتش به رخش کشیده نشود، آیا باز این مساله به وجود می‌آید؟ به کودکی که زبان مادری خود را یاد می‌گیرد نبرخی بیندازید. این کودک مرتب غلط ات گفتارش تصحیح می‌گردد؟ کاملاً واضح است که خیر. برای آموزش زبان انگلیسی هم بایستی همین‌گونه عمل شود که متأسفانه این نظر فعلاً در مدارس و روش گاه‌ها اهمیت ی ندارد. پس این سؤال پیش می‌آید که چه کنیم که بر استرس از مکالمه به زبان انگلیسی غلبه کنیم؟

معرفت منشأ ترس و نگرانی از مکالمه به زبان انگلیسی

دقیقاً شما از چه چیزی می‌ترس و نگرانی ید؟ دلهره و ترس از مکالمه به زبان انگلیسی اکثرا ٌ ً به خاطر این است که فکر می‌کنید که نکند مرتکب غلط ی به زبان انگلیسی شوید. یا نکند که با برخورد بد مواجه شوید.

وقت ی این استرس به آدم دست می‌دهد، در هر شرایطی، ذهن قفل می‌کند. به مفهومدیگر نمی‌توان به چیز دیگری فکر کرد. این موضوع فقط ویژه‌ی زبان انگلیسی نیست. ممکن است مثلاً قبلاً به مصاحبه‌ی شغلی رفته باشید و این مساله جهت تان پیش آمده باشد. ممکن است ارائه برای جمع داشته‌اید. بسیار زیاد ‌ها جلوی دوربین، وقتی فردی با آن‌ها مصاحبه می‌کند قفل می‌کنند. در هرجایی که با این ترس مواجه شوید ذهن شما کاملاً بسته می‌شود عملکردتان بسیار زیاد پایین می‌آید.

جهت اینکه استرس خود را خوبتر متذکر شوید، از خودتان بپرسید که عکس‌العمل شما وقتی‌که شخصی خارجی، تلاش ی می‌خواهد بکند که به زبان فارسی حرف نماید چیست؟ آیا او را مسخره می‌کنید یا هرچقدر هم که غلط بکند شادمان می‌شوید و وی را بیشتر تشویق می‌کنید. اقطعا لاً جواب شما گزینه‌ی دوم است. همین شرایط برای شما نیز برقرار است. اکثر افراد با روی باز با این مساله برخورد می‌کنند. اگر هم فردی شما را مسخره بکند واقعا ً مساله از شما نیست. بلکه آن فرد تعادل روحی ندارد باید تا جایی که می‌شود از وی دوری بکنید .

دسته‌ی دومی از افراد که می بایست از آن‌ها دوری بکنید افرادی می باشند که به‌طور ناخودآگاه هر غلط گرامری که ببینند تصحیح می‌کنند. به این افراد به‌اصطلاح گرامر نازی (grammar nazi) می‌گویند. گرامر نازی‌ها ً گفتگوی دل‌چسب را خراب می‌کنند. پس از این نوع افراد هم تا جایی که می‌توانید دوری بکنید .


تست و تقویت مهارت شنیداری قبل از مکالمه زبان انگلیسی

اگر شما به‌تازگی یادگیری زبان انگلیسی را شروع کرده ‌اید بسیار زیاد با اهمیت زیاد است که قبل از اینکه مکالمه به زبان انگلیسی را شروع کنید، جهت مدت‌زمان بسیار زیاد بسیاری تنها بخوانید بشنوید. این نکته را پیش‌ازاین در نوشته‌ی چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم نیز گفته بودم. دلیل این مورد به خاطر این است که خوبتر است مکالمه زبان انگلیسی را تا زمانی که چیزی جهت گفتن داشته باشید به تأخیر بیندازید. وگرنه مکالمه‌ی شما محدود به صحبت‌های کلیشه‌ای مانند احوالپرسی آسان می‌شود. همچنین اگر دایره‌ی لغاتتان محدود باشد ممکن است که صحبت‌های طرف مقابل را در کل نفهمید.

جهت تقویت مهارت شنیداری باید از منابع مختلف ی بهره ببرید تا شرایط مختلف را تجربه بکنید . مثلاً یک‌بار فیلم دیدنی نگاه بکنید . بار دیگر اخبار گوش دهید. و یک‌بار هم موسیقی مناسب بشنوید. جهت خواندن هم همین رویکرد را در پیش بگیرید. زیرا تغییر شرایط بسیار زیاد می‌تواند در خوبتر شدن یادگیری کمک کند.

مکالمه زبان انگلیسی را با مکالمه‌ی دونفره شروع کنید

اگر یک خورده از مکالمه به زبان انگلیسی می‌ترس و نگرانی ید یا تازه‌کار هستید، حرف کردن در جمع می‌تواند استرس ناک‌تر باشد. زیرا تمرکز بر صحبت‌های همه افراد با لهجه‌ها سرعت‌های مکالمه‌ای مختلف زیاد سخت است ممکن است موضوع به‌طورکلی از دستتان برود. کلاً مکالمه در جمع به هر زبانی که باشد سخت‌تر از مکالمه‌ی دونفره است. پس پیشنهاد می‌شود با رعایت موارد ی که در اولین توصیه گفته شد مکالمه‌ی دونفره به زبان انگلیسی داشته باشید. وقتی مکالمه دونفره باشد شخص مقابل می‌تواند شرایط شما را خوب درک نماید اگر شما سطحتان پایین است آرام‌تر ساده‌تر حرف نماید .

در مکالمه‌ی دونفره باید همواره به این نکته مراقب باشید که شخص مقابل معلم زبان انگلیسی شما نیست که سؤالات درسی و اشکالات گرامری را از ایشان بپرسید. این مساله نه‌تنها کمکی به شما نمی‌کند، بلکه یک مکالمه دوست ها ه را به‌شدت خراب می‌کند. سعی بکنید که فقط به گفتگوی دوست ها ه عادی تذکر بکنید تا موارد درسی و گرامری.

برای شروع مکالمه زبان انگلیسی از قبل چیزی در ذهن داشته باشید

خیلی وقت‌ها شروع یک موضوع جرئت خیلی زیاد ی می‌خواهد. اگر بتوانید شروع‌کننده‌ی خوب ی باشید، ادامه‌ی راه برای تان ساده‌تر می‌شود شما در آن راه مطمئن‌تر قدم برمی‌دارید. مکالمه به زبان انگلیسی هم همین‌طور است. چنانچه سطحتان زیاد بالا نباشد، ممکن است برای شروع یک مکالمه مساله داشته باشید. ولی می‌توان این مساله را تا میزان بسیاری برطرف کرد. برای این کار از قبل موارد اقطعا لی که ممکن است در شروع یک مکالمه به وجود بیاید را آزمایش بکنید . مثلاً جهت ما فارس زبان‌ها درود و احوالپرسی جزء مکررترین موضوعاتی است که در مکالمه به وجود می‌آید. اما مثلاً فرض بکنید که در خارج از کشور هستید می‌خواهید به یک رستوران بروید. از قبل چیزهایی در ذهن خود برای سفارش غذا آماده داشته باشید. با این کار به خودتان اطمینان خواهید داشت.

آهسته‌تر!

آخرین پیشنهاد بنده این است که در یادگیری زبان بسیاری عجله نکنید. آهستگی پیوستگی رمز موفق یت در یادگیری زبان انگلیسی است. زیرا خیلی بسیاری طول می‌کشد که ذهن شما به ساختارهای جدید زبان انگلیسی عادت نماید . برای مکالمه به زبان انگلیسی هم همین‌طور است. اگر حس می‌کنید هنوز آماده‌ی مکالمه به زبان انگلیسی نیستید. صبر داشته باشید تا زمانی که احساس قدرت بکنید. فراموش نکنید که یادگیری زبان انگلیسی مثل مسابقه نیست.

شما چه فکر می‌کنید؟

این‌ها کارهایی بودند که بنده خودم برای غلبه بر دلهره و ترس از مکالمه به زبان انگلیسی انجام داده‌ام. نظر شما چیست؟ اگر شما نیز نکاتی جهت این مساله دارید با دیگران در سری دیدگاه ‌ها در بین بگذارید.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید لباس جدید تیم ملی ایران

خرید لباس جدید تیم ملی ایران خرید ست لباس تیم ملی ایران ۲۰۱۶,لباس تیم ملی …