خانه / مقالات / نادرترین ساعت خورشیدی جهان در ایران

نادرترین ساعت خورشیدی جهان در ایران

نادرترین ساعت خورشیدی جهان در برج خواجه نصیر برج رادکان که در ۷۸ کیلومتری مشهد واقع است به گونه‌ای بنا شده که در روزی که زمستان به نیمه می‌رسد، نور خورشید از یک دریچه ویِژگزینشه وارد شده و از دریچه مقابل آن خارج می‌شود.


خرید ساعت مچی مردانه ارزان

فروشگاه ثنا,خرید ساعت مچی مردانه اصل,خرید ساعت مچی مردانه ارزان,خرید ساعت مچی مردانه

منجمان آماتور مشهدی به نیمه رسیدن زمستان را از برج تاریخی رادکان رصد می‌کنند.

محمد مهدی مطیعی ،دبیر انجمن آماتور آسمان طوس، با اعلام این گفت: تعدادی از اعضای این انجمن ۱۵ و ۱۶ بهمن ماه به منظور رصد وضعیت خورشید در نیمه زمستان در این برج مستقر می‌شوند.

برج رادکان که در ۷۸ کیلومتری مشهد واقع است به گونه‌ای بنا شده که در روزی که زمستان به نیمه می‌رسد، نور خورشید از یک دریچه ویِژگزینشه وارد شده از دریچه مقابل آن خارج می‌شود. وقوع پدیده نجومی در روز نیمه زمستان از عبارت خصوصیات ویژه این برج است.

محمد مهدی مطیعی می‌گوید: “با انجام یکسری محاسبات ویِژگزینشه می‌توان، از این برج روز اول بهار، تابستان، پاییز، زمستان و روز اول هر ماه شمسی را تعیین کرد .”

در این مسافرت مهندس منوچهر آریان که در زمینه کاربرد نجومی برج رادکان پژوهش کرده است، اعضای انجمن آماتور آسمان طوس را همراهی می‌کند. برپایه پژوهش‌های منوچهر آریان، این برج که با نظارت خواجه نصیرالدین طوسی و شاگردانش برپا شده، در قرن هفتم، به منظور رصد کردن آسمان استفاده می‌شده است. خواجه نصیر با طراحی این برج توانسته است، ساعت دقیق اول تیر، اول مهر، اول دی و نوروز را محاسبه کند که در نوع بی نظیر است.

به گفته مهندس آریان تعیین زمان دقیق ظهر و هم‌چنین غروب و طلوع خورشید به وسیله دوازده دیواره سنگی ۳۶ ستون از دیگر ویژگی‌های منحصر به شخص این برج است.

رصد ستارگان به وسیله دریچه‌هایی که در این برج تعبیه شده و تهیه نقشه آسمان از طریق معماری ویِژگزینشه گنبد این بنا، از دیگر ویژگی‌های برج رادکان است.

به اعتقاد مهندس آریان برج رادکان می‌تواند به عنوان یکی از نادرترین ساعت‌های خورشیدی جهان معرفی شود.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید لباس جدید تیم ملی ایران

خرید لباس جدید تیم ملی ایران خرید ست لباس تیم ملی ایران ۲۰۱۶,لباس تیم ملی …